Články, recenze, testy

"V celistvosti jeden objímá druhého. Je tu nezaměnitelná synergie. Jsem si z 99,9% jistý, že zapojení těchto zařízení odděleně s jinými komponenty, se tato synergie neprojeví a může to znamenat, že bravurní výkon těchto komponentů bude ohrožen."

Chord Electronics Limited, je společnost, která je ceněna pro své audio přístroje nejvyšší a nekompromisní kvality. Své přístroje navrhuje již od roku 1982. Společnost byla ve svém začátku zaměřena pouze na profesionální techniku, která pracovala v nejrůznějších nahrávacích studících např. BBC, EMI Abbey Road, Trident II Studios a v mnoha dalších. Teprve později se začala soustředit na referenční highend pro domácí spotřebitele.

Testování výrobků společnosti Chord (akord) vnímám velmi osobně a jsem z této příležitosti velmi nadšen. Vyjádřit svůj názor k těmto produktům je pro mě ctí.
Pro tuto příležitosti mi byl poskytnut pár přístrojů nový Chord SPM 600 stereo zesilovač zapojený s předzesilovačem CPA 2200

"audio komponenty Chord poskytují nekompromisní zvukovou kvalitu, která bude stejně nekompromisním soupeřem pro kterýkoli jiný audio produkt, bez ohledu na cenu"
Uvidíme…

Jedna věc se zdá být jistá, po pár dnech poslechu mohu říci, že tato recenze by nebyla zdaleka tak pozitivní, pokud by jeden či druhý zesilovač hrál s jiným partnerem jiné značky. Jejich propojení, jejich objetí, představuje nezaměnitelnou synergii. Jsem si z 99,9% jistý, že zapojení těchto zařízení zvlášť s jinými komponenty, se tato synergie neprojeví a může to znamenat, že bravurní výkon těchto komponentů bude ohrožen.
První věc, která upoutá pozornost, je vzhled. Výrobky Chord mají neobvyklou eleganci. Mezi zajímavosti patří lehce kartáčovaný hliník - čelní panel a např. boční výplně z přírodního dřeva.

Předzesilovač CPA 2200

Technický popis
"Regulátor hlasitosti - sofistikovaý a jemně motorizovaný potenciometr na míru smontován s hřídelí a ovládacím knoflíkem – knoflíky hlasitosti a vyvážení L a R strany mi připomínají nadrozměrné Hersheyho pusinky s mandlemi."
John Franks, prezident společnosti a generální projektant / inženýr, tvrdí, že pro udržení absolutně čistého hudebního signálu, Chord Electronics vyvinul digitální spínací napájení přes mikro-ovladače, které jsou zdrojem velkého množství čisté energie bez žádného zpoždění a výkyvů. Johnovou původní ambicí bylo vytvořit ultra-high-tech napájecí zdroj, který by byl zcela spolehlivý, robustní, bezpečný, a je schopen splnit požadavky všech mezinárodních schvalovacích orgánů pro bezpečnost a elektromagnetické rušení. Mikro-regulátor (nebo spínaný zdroj) působí pouze na řízení DC linky, zvolí kontrolní relé, a tím zachová čistý stereo signál osvobozený od ultra krátkých vln (UHF), které poškozují datový signál. Každý stereo kanál má své vlastní nezávislé napájecí a regulační obvody s DC regulátory pro každou fázi amplifikace. Kromě toho, každý volič vstupů pro stereo kanál má svou vlastní samostatnou desku. Konstrukce digitálních a analogových obvodů byla provedena s opravdu velkou péčí, se kterou se jen tak nesetkáte.
Speciální a na zakázku vyrobené dual MOSFET výstupní tranzistory byly osazeny na všech výstupních fázích. Zkonstruovány a vyrobeny kovovo-křemikové Mosfet tranzistory výhradně pro Chord Electronics v Anglii, ve výrobně, polovodičových dílů, které slouží výhradně pro výrobu elektro komponentů pro letecký průmysl. Chord Electronics tak dosáhl výroby 200 Volt / 300 Watt součástek, jejichž výroba byla uskutečněna také díky nové obalové technice, které umožňuje umístění dvou křemíkových čipů, paralelně uložených ve stejném TO3 způsobu. Tato technologie sehrává významnou roli a je velkou výhodou spočívající v zajištění dokonalé tepelné shodě, což eliminuje potřebu teploty vyvažovacích rezistorů v koncovém stupni, čímž se výrazně zlepšuje účinnost a celková stabilita zesilovače.

Čelní panel Chordu 2200 je model elegance a jednoduchosti. Celkové uspořádání předního panelu je velmi přehledné a decentní. Přednímu panelu vévodí přehledný a jednoduchý displej informující uživatele o základních informacích (volba vstupu, úroveň hlasitosti apod.). Pod zeleně podsvíceným displejem jsou umístěny jednoduché tlačítka (A, B, Setting a čidlo). Vedle displeje po levé straně je ve stejném tvaru umístěno pozlacené logo firmy Chord, pod kterým jsou umístěny dva ovladače. Jeden pro volbu BALANCE a druhý pro ovládání hlasitosti. Oba je možné ovládat dálkovým ovladačem. Regulátor hlasitosti - sofistikovaně a jemně motorizovaný potenciometr na míru smontován s hřídelí a ovládacím knoflíkem – knoflík hlasitosti a vyvážení L a R strany mi připomínají nadrozměrné Hershey pusinky s mandlemi. Navíc, ovládání hlasitosti je zobrazeno na displeji 00-98. Vyvážení levé a pravé strany má také digitální indikaci směru L R. To je zobrazeno po dobu dvou sekund po uvolnění tlačítka na dálkovém ovladači.
Celkový dojem je víc než slušný. Zesilovač chord CPA 2200 je příkladem poctivé práce a důmyslného inženýrství s jednoduchým a velmi atraktivním designem.

Ještě jsem zapomněl zmínit dálkový ovladač.
Chord poskytuje 20 - tlačítkový dálkový ovladač a i přes to, že je z plastu a tak trochu vypadá kýčovitě ve srovnání s CPA 2200, fungoval absolutně a zcela bezchybně.

Chord, to je elegantní jednoduchost

Výkonový zesilovač SPM 600

SPM 600 zesilovač je velikostí, tvarem a stylem stejně jednoduchý jako jeho dvojče CPA 2200. Samozřejmě že je těžší a produkuje více tepla, a proto v tandemu s CPA 2200, patří pod předzesilovač. Předzesilovač přitahuje pozornost svým designem a smyslem pro detail a SPM 600 není na tom hůř. Přední panel zesilovače SPM 600 je z 8,5 mm silné hliníkové desky, na které nalezneme stěně jako u předzesilovače pozlacené logo firmy, navíc však indikační LED diody, plus dvě tlačítka A / B reproduktory. Když se podíváme na zadní stranu, najdeme uprostřed prostor pro repro terminály a signálové vstupy. Tento prostor je po obou stranách lemován chladičem zesilovače. Přípojné místa jako zlacené reproterminály, vyvážené XLR i RCA vstupy jsou standardní.
Jedná se o kompaktní, krásně postavený a dobře promyšlený produkt.

Combo Chord strávilo nějaký čas výhradně v mém referenčním poslechovém prostoru. Tyhle dva krasavce jsem doplnil obvyklými testovacími komponenty: jako reproduktory jsem zvolil Von Schweikert VR6, monitory Cliffhanger Audio v CHS-2 umístěné na basové W2 části. Jako digitální zdroj jsem použil legendární Bidat D / A procesor a transport. Bidat procesor a DSS transport jsou propojeny s digitálním předzesilovačem Z-Systems RDP-1. Všechna digitální kabeláž je vedena prostřednictvím kabelů Jacka Bybee Quantum (single ended). Interconnect filtruje tok signálu do Z-Systemu [XLR ze Z-systému do Bidat D / A]. Pro tento test a hodnocení jsem také použil CD přehrávač Audio Design Ultradisc 2000. Také jsem nainstaloval Tact 2.2 digitální prostorový korektor.
Kabeláž: Reprokabel: Harmonic Technology Pro Nine a Pro Silway Mk II Propojovací: k tomuto mixu jsem přidal Symphony Line Conditioner od Quantum Life spolu s PS Audio Power Plant 300 Linka Re-Conditioner.

Závěrem...
Zní to bravurně…
"Uvolněný, sebevědomý a sebejistý charakter, tak silný dojem tento poslech ve mně zanechal.“

Chord kombo složené z předzesilovače CPA 2200 a výkonového zesilovače SPM 600 mě jednoduše ohromilo. Není to pouze nádherný vzhled, ale…. zní to po čertu velmi dobře! Tuto sestavu jsem testoval po dobu pěti měsíců a pracovala opravdu bezchybně. Nikdy se nic nepřehřálo, nevypnulo, nic co by po technické stránce naznačilo chybu.
CPA2200/SPM 600 kombo ukázalo extrémně odhalující rozdíly mezi standardními CD. V "Streets of Philadelphia "titulu ze soundtracku k filmu (Epic Soundtrax EK 57624), Springstýnův hlas se objevil živěji a expresivněji. Oddělil se od zadních hudebních nástrojů, zvláště syntezátory, veškeré nuance vylezly tak, že si nepamatuji, kdy naposledy jsem slyšel něco podobného. Nikdy se nestalo, že by zvuk přetekl za schopnosti reproduktorů. Uvolněný, sebevědomý a sebejistý charakter, tak silný dojem tento poslech ve mě zanechal. Za celou dobu poslechu jsem nenabil dojmu, že by CPA 2200/SPM 600 brzdilo či otupilo reprodukci hudby. CPA / SPM duo reprodukují jemnější detaily s velkou radostí a celkově je velmi citlivé na mikro-dynamiku, která tvoří velkou část živé reprodukce a tím taky tvoří silný dojem z poslechu. Občas hudba zněla tak překvapivě a přesvědčivě, že jsem okamžitě nabyl dojmu a důvěry, že toto dynamické duo dokázalo uvolnit 100% z toho, co bylo na disku. Pokud jde o rozlišení detailů, je tu spousta ovací, neskutečné! Duo Chord vlilo jiskru na horní konec. Jemně zvýrazněný horní konec bez rušivého zrnění avšak při zachování přirozeného držení spodního zvukového spektra a to není vůbec jednoduché.

Výkon basů je závislý na volbě disku. Nicméně, i za nejlepších okolností, hlubokých basů se nepodařilo dosáhnout tak jako u Sim Audio W10 Mono. Mluvíme však o udržení zcela nejnižších oktáv.
Takže, kde kouzlo Chordu žije? Podle mého skromného názoru, ve své neutralitě, jeho schopnosti předat nativní charakter všech těch CD, které jsem po letech mohl znovu poslechnout a objevit to co jsem tam doposud nenašel. Jisté je, že se jedná o vysoce transparentní audio komponenty s extrémně nízkým zkreslením. Ať už ve spolupráci s VR6 či s cliffhangery, zvuk je vynikající, s neuvěřitelným smyslem pro detail. Názorný příklad, nejnovější a velmi dobře nahrán Rimskij-Korsakov (reference Recording), " Šeherezáda Ruská velikonoční předehra. " Poslech tohoto celého disku mi najednou ukázal, jak velmi uvolňující dokáže hudba být. Tak moc přesvědčivé to bylo! (Poslech celého disku je něco jako rarita pro audiofily s tisíci CD ve své sbírce.) Jsem si nyní více vědom jak přirozená a lehká je reprodukce tohoto dua. Jak moc oplývá smyslem pro dynamiku, prostorové rozlišení a celkovou zvukovou dokonalostí.

Dobrou noc
Jsem neskutečně ohromen zvukovým výkonem předzesilovače Chord CPA 2200 a jeho společníka SPA 600 výkonovým zesilovačem. Je opravdu vzácné najít produkt, který má tak neskutečně blízko k hudební pravdě a to ke všemu v této cenové kategorii! Jsem velmi rád, že jsem měl možnost slyšet tyto komponenty. Zvuk v mé poslechové místnosti se ukázal jako opravdu vynikající.

Komponenty firmy Chord se neřadí mezi nejlevnější a mohli byste zvažovat nákup u konkurence. Později však pochopíte, že takovou zvukovou kvalitu za takové peníze horko těžko pořídíte jinde. Pokud dáte na má slova, s největší pravděpodobností mi budete děkovat.

Clement Perry
5 November 1999

Přeložil: hifiprokazdeho.cz

Chord CPA 2200
Cena 125.000,-CZK
Chord SPM 600
Cena: 99.000,-CZK

Specifikace CPA-2200 předzesilovače
Harmonické zkreslení
10Hz-10kHz 90dB-89dB
1kHz-91dB 20kHz-87dB
Intermodulační zkreslení:-100dB všechny vstupy
Signálu od šumu:-93dB všechny vstupy kromě videa (-83dB)
Separace kanálů: 93 dB 10 Hz 10 kHz 91 dB
1 kHz 95 dB 20 kHz 89 dB
Rovnováha kanálů: 0,01 dB
Hodnoty potenciometru: 0 dB-20 dB-60 dB
0,5 dB 0,2 dB 0,24 dB
11 sekund. ± 3 sekund. Pro plný pohyb 300o
Vstupy RCA
disk 1, disk 2, Video, Rádio, Tape 1 a Tape 2.
Výstupy
1x RCA, pozlacený s teflonovou dielektrickou izolací.
2x XLR symetrické výstupy (3-pin XLR) O/P1 - O/P2 .
2x RCA Tape výstupy pozlacené.
Frekvenční rozsah: 2,5 Hz - 200kHz (-3dB)
INPUT MAX: Disc 1 3.6V rms, Disc 2, 3.6V rms, Tape 1 3,6 , Video 3.6V rms, Tape 2 3.6V rms, Radio 3.6V rms
Nominální zisk: 1V AC V dává 2V AC vstup
Vstupní impedance: 47kW
Výstup MAX: 15.6V rms vyvážený, 7.8V rms nesymetrický
Výstupní impedance: 680 W (ochrana proti zkratu)
Rozměry v mm: 420 × 88 × 355 (šířka × výška × hloubka)
Cena: 125.000,- Kč

Specifikace SPM 600 výkonový zesilovač
Výstupní výkon: 130W RMS. na kanál - 0.05% zkreslení do 8Ohmu, 170W rms. Na kanál do 4 Ohmu, 200 W RMS do 2Ohmu. Pouze Tepelná omezení, 1 kanál řízený.
Dynamický rozsah: 200W RMS na kanál do 8 W, 360 W RMS na kanál do 4W. - 1 kHz,
Frekvenční rozsah (8 ohmů)-1dB, 0.2Hz až 46KHz-3dB, 0,1 Hz až 77KHz
Frekvenční rozsah (4 ohmy)-1dB, 0.2Hz do 39KHz-3dB, 0.1Hz do 75kHz
odstup signálu od šumu lepší než-103dB, "A" vážená dvě třetiny energie.
Separace kanálů lepší než 95 dB.
Vstupy: 2 × pozlacené, plně vyvážené XLR a 2 x zlacené RCA cinch
Vstupní impedance: 100kW. Nesymetrický / symetrický
Vstupní kapacita: Výstupní impedance: 0.02W
Výstupní Indukčnost: 2.6mH
Připojení výstupu: 8 x 4 mm rhodiových reproterminálů (2 páry černá, 2 párů červený)
ROZMĚRY (Standard), 420 mm (š) × 355 mm (d) × 88 mm (h)
Hmotnost: 9 kg
Cena: 119.000,- Kč

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.